آرشیو

پیوندهای ویژه

نظر سنجی

بنظرشما اکثریت مجلس دهم:

View Results

Loading ... Loading ...

ما را دنبال کنید

استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی استانی تازه تاسیس است که در سال ۱۳۸۳ در پی تصویب هیات دولت با جداشدن از استان خراسان بزرگ شکل گرفت . مرکز این استان شهر بیرجند می باشد . در شرق ایران قرار گرفته و۳۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشورافغانستان دارد . مساحتی معادل ۹۵۳۸۸ کیلو متر مربع از خاک ایران را به خود اختصاص داده است .طبق آخرین تقسیماتکشوری ۸ شهرستان ، ۲۳ شهر ، ۲۰ بخش و ۲۸۷۲ آبادی دارد . شهرستان های آن ، بیرجند، قاین ، فردوس ، سربیشه ،سرایان ، بشرویه ، نهبندان و درمیان می باشد .

ناهمواری های استان را می توان به دو قسمت نواحی کوهستانی و سرزمین های هموار تقسیم کرد . نواحی کوهستانی که ازشمال تا جنوب و در جهت شمال غرب – جنوب شرق در سطح نسبتاَ وسیع تا مرز افغانستان و شمال دشت سیستان گستردهشده را می توان به سه بخش شمالی ، مرکزی و جنوبی تقسیم کرد :

  • کوه های شمالی : در این بخش کوه های قاین و سرایان و فردوس قرار دارد . مهم ترین قله های آن شامل کوه هایآهنگران ، شاسکوه ، کوه کمر سرخ و کوه سیاه است . مرتفع ترین قله ی این بخش کوه سیاه در غرب خضری و شمالسرایان قرار گرفته است .
  • کوه های مرکزی : مهم ترین ارتفاعات این بخش کوه های باقران ، مومن آباد و کوه شاه ناصر است که به صورت دورشته کوه موازی از شمال غرب به جنوب شرق امتداد یافته . بلند ترین قله به نام بند دژ با ۲۰۷۸۷ متر ارتفاع در کوه هایمومن آباد دیده می شود .

۳- کوه های جنوبی : این کوه ها که در ارتفاعات شهرهای سربیشه و نهبندان قرار دارند عبارتند از : کوه های باران ،استندوکوه سرخ . بلندترین قله ی این ارتفاعات کوه شاه با ۲۶۳۳ متر ارتفاع در جنوب دشت مختاران قرار دارد .                                    

  دشت های استان در حد فاصل رشته کوه ها و ارتفاعات پراکنده ، گسترده شده اند . در این دشت ها به سبب همواربودنزمین، شرایط مناسب کشاورزی و وجود راه های ارتباطی ، جمعیت زیادی زندگی می کنند . در قسمتی از دشت های ایناستان به ویژه در نواحی غربی و دشت سهل آباد زمین های کویری هم به چشم می خورد .

آب و هوای استان خراسان جنوبی در کوهستان ها نیمه خشک و در دشت ها و زمین های هموار ، خشک است . وجود اقلیمبیابانی و نیمه بیابانی حاکم بر این منطقه را می توان با دلایل زیر توجیه نمود : 

۱- دور بودن از مسیر بادهای باران آور.

۲- عدم وجود ارتفاعات مهمی که بتواند در تعدیل آب و هوا و جذب نزولات جوی موثر واقع شود .

۳- مجاورت با دشت لوت .

بنا به دلایل فوق و کم بودن نزولات جوی رودخانه ی دائمی پرآب تقریباَ در استان وجود ندارد . برداشت بی رویه ی آب ازسفره های زیرزمینی امروزه به یکی از چالش های پیش روی آب و کشاورزی استان تبدیل شده است . به طوری  که از سالها پیش حفر چاه در منطقه ی بیرجند و دشت سربیشه و مختاران ممنوع شده است هرچند با وجود نارضایتی مردم سربیشهامروزه چاه های آب زیادی برای تآمین آب شرب بیرجند در این دشت حفر شده است .با توجه به این که متوسط بارندگی در استان پایین است و جزء مناطق خشک و نیمه خشک محسوب می شود و پدیده یخشکسالی مهمان ناخوانده ی همیشگی ساکنان این استان بوده از آنان مردمی صبور ،مقاوم، کم توقع، صرفه جو ، و قدر داننعمت ، ساخته و در عرصه ی علم و هنر و کسب دانش بزرگان زیادی به جامعه ی ایران تقدیم کرده است . و یکی از جلوههای بارز این مرز و بوم اهتمام آنان به کسب دانش و فرهنگ است به طوری که همگان از این دیار و به خصوص شهربیرجند به عنوان شهر فرهنگی یاد می کنند . بزرگانی چون : حکیم نزاری ، ابن حسام ، عبدلعلی بیرجندی ، دکتر گنجی ، دکترمعتمد نژاد ، دکتر راشد محصل ، علامه سعیدی و تهامی و …از این استان برخاسته اند .از آثار فرهنگی و جاذبه های گردشگری این استان می توان به : عمارت  و باغ اکبریه ، عمارت و باغ رحیم آباد ، موزه ها ،مسجد جامع چهار درخت ، ارگ کلا فرنگی ، مدرسه ی شوکتیه ، مسجد جامع قاین ، قلعه ی شاهدژ نهبندان ، مسجد جامع وکاروان سرای سرایان ، آبگرم و مسجد جامع فردوس ، بافت تاریخی بشرویه ، روستاهای هدف گردشگری ماخونیک و چنشتدر شهرستان سربیشه ، قلعه ی فورگ در شهرستان درمیان و … اشاره کرد .

 از محصولات خاص استان خراسان جنوبی می توان زعفران ، زرشک ، آلو بخارا، عناب ، سنجد ، بادام ، انار ، انجیر و انگوررا نام برد .

اشتراک