دکتر نظر افضلی

آرشیو

پیوندهای ویژه

نظر سنجی

بنظرشما اکثریت مجلس دهم:

View Results

Loading ... Loading ...

ما را دنبال کنید

محور شهداد – نهبندان

محور شهداد – نهبندان
🔸بخشی از این محور( 38 کیلومتر واقع در استان کرمان) در اثر بارندگی های سیل آسای اواخر فروردین ماه سال جاری تخریب شد که بلافاصله پیگیری ها در سطح کشوری برای بازگشایی آن آغاز گردید. در مرحله اول با مسئولین وزارت راه و شهرسازی، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، فرماندارشهداد، مدیرکل راهداری کرمان و #خراسان_جنوبی و سایر مسئولین مرتبط تماس تلفنی گرفته شده و مذاکرات برای تسریع در بازگشایی انجام شد و همزمان مکاتبات نیز جهت مستند کردن پیگیری ها انجام گرفت (رجوع شود به گزارش 13 اردیبهشت ماه در همین کانال). در 30 اردیبهشت ماه در حضور معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی که برای کلنگ زنی 17 کیلومتر باقیمانده محور نهبندان – #شوسف به منطقه سفر کرده بودند، بازگشایی این محور تقاضا شد ( ر.ج گزارش 30 اردیبهشت). با توجه به قول های داده شده از سوی مسئولین وزارت راه و شهرسازی در جهت بازگشایی سریع این محور و عنوان این موضوع که بازگشایی محور نهبندان – شهداد اولویت اول این وزارت خانه می باشد و با توجه به عدم انجام اقدام عملی مناسبی در تاریخ اول مرداد 98 دکتر افضلی با همراهی دکتر پورابراهیمی #تذکر_ کتبی به وزیر راه وشهرسازی داده و خواستار انجام اقدامات عملی در بازگشایی این محور شدند. در نتیجه پیگیری های مجدانه، وزیر راه و شهرسازی در تاریخ 5 شهریور سال جاری در برنامه نگاه یک از شبکه اول سیما رسما اعلام کردند بازسازی و بازگشایی محور نهبندان – شهداد اولویت اول این وزارت خانه است و مطالعات زمین شناسی این محور انجام شده است. علی رغم قول های چندباره مسئولین و عدم انجام اقدام عملی مجددا در تاریخ 9 مهرماه سال جاری نماینده مردم شریف شهرستان های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی به دکتر اسلامی ( وزیر راه و شهرسازی) تذکر کتبی داده و عنوان کردند که چرا با گذشت 6 ماه از مسدود شدن این محور شاهد هیچ اقدام عملی ای در راستای بازگشایی آن نیستیم؟ و همچنین در همین تاریخ طرح سوال از وزیر راه وشهرسازی هم صورت گرفت تا وزیر مربوطه در هفته های پیش رو با حضور در مجلس پاسخگوی این موارد باشد.
🔸خسارت سیلاب به محور شهداد – نهبندان بیش از 85 میلیارد تومان برآورد شده و پس از بسته شدن این محور، مسیر ارتباطی نهبندان – #بیرجند – #دیهوک – #راور جایگزین شده است که مسیری طولانی تر و در حقیقت هزینه بر تر می باشد. همچنین از آنجا که این مسیر تاثیر مستقیمی بر اقتصاد، گردشگری و امداد رسانی و رفت وآمد مردم 3 استان مجاور دارد، توجه به این جاده باید بالا بوده و همانند یک پروژه سطح بالای ملی به آن نگریسته شود.در حقیقت محور نهبندان – شهداد در سال های 72 و 73 برای دسترسی به کویر و به صورت اضطراری ایجاد شده و مسائل فنی، اصولی و توپوگرافی در ساخت آن رعایت نشده بود به همین دلیل در سال های گذشته پس از بارندگی ها و سیلاب جاده شاهد مسدود شدن آن بوده ایم. در بارندگی های سال جاری آب با ارتفاع حدود 4 متری بر روی این جاده ( که در گودی کویر در قسمت استان کرمان قرار گرفته است) قرار گرفته و با توجه اینکه خاک منطقه به صورت شنزار و از جنس خاک رس و شور بوده، آب در خاک نفوذ نکرده و تا زمانی که تبخیر شود باقی می ماند.
🔸بر اساس مطالعات انجام شده توسط اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان، اعتبارمورد نیاز برای ایجاد جاده در 38 کیلومتر تخریبی بالغ بر 160 میلیارد تومان تخمین زده شده است و لذا باید تامین اعتبار برای این محور به صورت ملی بوده و بودجه ویژه برای آن دیده شود.
🔸در پایان به عرض می رساند نماینده مردم شریف شهرستان های نهبندان و سربیشه از تمام ظرفیت های قانونی در اختیار( مکاتبات و مذاکرات متعدد، 2 تذکر کتبی و یک طرح سوال از وزیر راه و شهرسازی) برای تسریع در بازگشایی این محور استفاده کرده و استفاده خواهد کرد. اما توجه ویژه وزارت راه و شهرسازی و دولت محترم به این محور، همکاری و هماهنگی همه جانبه مسئولین 3 استان درگیررا طلب کرده تا در نهایت شاهد تخصیص بودجه ویژه برای بازسازی و بازگشایی فوری این محور باشیم.

اشتراک

دیدگاه بگذارید

avatar