دکتر نظر افضلی

آرشیو

پیوندهای ویژه

نظر سنجی

بنظرشما اکثریت مجلس دهم:

View Results

Loading ... Loading ...

ما را دنبال کنید

متن کامل نطق هفت دقیقه ای دکتر افضلی آذرماه 95

(95/09/16)

متن کامل نطق هفت دقیقه ای دکتر افضلی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم
با درود فراوان به پیشگاه مقام معظم رهبری و مردم شریف ایران و به خصوص مردم مومن و متعهد شهرستان های نهبندان و سربیشه که این بار امانت را بر دوش اینجانب گذاشته اند با ارزوی توفیق خدمتگزاری برای دولت و نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی،ادوار منطقه و همچنین با گرامیداشت روز دانشجو (شهیدان قندچی ، بزرگ نیا و شریعت رضوی )

استان خراسان جنوبی به استان فرهنگ و ادب و مردمان با بهره هوشی بالا در کشور شهرت دارد و به عنوان یکی از وفادار دارترین مردم کشور به انقلاب اسلامی با بالاترین آمار مشارکت در انتخابات مختلف شناخته شده است با این وجود صبر ، قناعت و نجابت مردم بزرگوار استان خراسان جنوبی در مقابل شرایط وخیم اقتصادی ،در مقابل بی توجهی ادامه دار مسئولان به شرایط بحرانی استان موجب بی عدالتی در تقسیم بودجه ها شده است.
با وجود اینکه استان خراسان جنوبی ۹/۲ درصد از مساحت کشور می باشد ولی سهم کمی از تولید ناخالص ملی کشور ،حدود ۰/۵ در صد متعلق به استان است و از این لحاظ در جایگاه ۳۱ کشوری است.
ما دومین استان بیابانی کشور که ۸۶ درصد مساحت آن بیابانی و ۵۳ درصد مساحت آن درگیر پدیده فرسایش بادی است یعنی ۴ برابر متوسط کشوری،از طرفی مداومت ۱۸ ساله خشکسالی شدید، این زلزله ۱۸ریشتری خاموش ، باعث خالی از سکنه شدن ۳۸ درصد از روستاهای استان طی ۱۵ سال شده است .
خالی شدن مرزها در این استان که در حال حاضر به دلیل مشکلات شدید اقتصادی بسیار تشدید شده است زنگ خطر جدی برای امنیت کشور خواهد بود.
برای ممانعت از تخلیه روستاها و نقاط مرزی و رشد جمعیتی بیش از ۱/۵درصد ، مستلزم رشد اقتصادی حداقل ۴ درصد در استان است که متاسفانه رشد اقتصادی در استان منفی می باشد.

و اما این همه مشکلات نیست.
از میدان مصیبت زده استان محروم خراسان جنوبی گفتم تا به گودال قتلگاه حوزه ی انتخابیه نهبندان و سربیشه برسم.

ریاست محترم جمهور
نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی
و همه وجدان های بیدار که کاری از دستتان برمی آید
با صدای بلند میگویم
در حوزه ی انتخابیه نهبندان و سربیشه بحران بسیار جدی است.
اگر چاره ای اندیشیده نشود در ده سال آینده در این منطقه فاجعه ای در راه است.

در بازه ی زمانی ۲۰ ساله متوسط بارندگی نهبندان از ۲۰۰ میلی متر به ۵۰ میلی متر رسیده است که به نظر می رسد شدیدترین خشکسالی را در کشور در حوزه ی انتخابیه نهبندان و سربیشه تجربه می کنیم.

عدم توزیع عادلانه درامدهای ملی در کشور بر خلاف اصل ۴۸ قانون اساسی و عدم توجه مسئولین به این منطقه ،این منطقه را به نقطه ی اوج بحران رسانده است. بیشترین تنوع مواد معدنی کشور و ذخایر عظیم بی نظیر معدنی در این حوزه می باشد مرز طولانی مشترک با افغانستان در کنار بالاترین ضریب امنیتی کشور از لحاظ همه ی شاخص های امنیتی بهترین شرایط را برای سرمایه گذاری در حوزه ی صنعت و فعالیت های اقتصاد مقاومتی ایجاد می کند ولی بی توجهی محض مسئولین در دولت های مختلف موجب شده است با وجود شدیدترین خشکسالی ،هنوز هفتاد درصد مردم پرتلاش این منطقه نان شان را از بخش کشاورزی و دامپروری کسب کنند و با مداومت ۱۸ ساله خشکسالی و عدم ورود دولت ها در بخش صنعت در منطقه ،هفتاد درصد مردم این حوزه ی انتخابیه در فقر مطلق زندگی کنند و از گنج معدنی تنها رنج آن را تحمل می کنند.

این عوامل باعث شده پایین ترین نرخ رشد جمعیت کشور با ضریب ۰/۸۶- و بار تکلف بالا متعلق به شهرستان نهبندان باشد.

حدود پنجاه درصد از روستاهای منطقه با تانکر ابرسانی می شوند،طی پنج سال ۱۷ درصد روستاها خالی ازسکنه شده ، این منطقه شدیدترین مهاجرت در استان را داراست.
در بعضی روستاهای مرزی مهاجرت ۳۰ درصدی اهالی روستا در یک سال رخ داده است.

مسئولان محترم ،با خالی شدن مرزهای حوزه ی انتخابیه اینجانب با وجود این کویر گسترده و خالی از سکنه که کوتاه ترین معبر به مرکز کشور است،فرزندانتان با کشوری همسایه می شوند که ناپایدارترین کشور خاورمیانه است. نگران منطقه که نیستید، حداقل نگران فرزندانتان باشید.

سال ۱۳۷۸ رهبر گرانقدر انقلاب به شهرستان نهبندان سفر کرده و با بیان اینکه محرومین مناطق دیگر نسبت به محرومین نهبندان جزو اغنیا هستند و من به نهبندان سفر کردم تا توجه مسئولین را به مناطق محروم جلب کنم ، دستور طراحی و اجرای طرح توسعه نهبندان وسربیشه را دادند که با وجود گذشت ۱۷سال ازاوامر رهبری و آمد و رفت دولت های مختلف در این سال ها هنوز حدود نیمی از اعتبار مصوب شده اختصاص نیافته است و متاسفانه امسال ردیف اعتباری این طرح حذف گردید.

رهبرمعظم انقلاب نمی دانم ازمظلومیت مردم نهبندان و سربیشه بگویم یا مظلومیت اوامر شما در این کشور ولی به عنوان نماینده مردم مظلوم این منطقه به شما گزارش میدهم که مبالغی که تا سال گذشته اختصاص داده شد صرف موارد هزینه ای گردید ، وبا قطعیت می گویم تقریبا هیچ توسعه ی پایداری رخ نداده است و محرومیت این منطقه بسیار شدیدتر از گذشته است.

حدود ۳۰ درصد آب مصرفی مردم منطقه از قنوات تامین می شود با این وجود با بی توجهی مسئولان ۲۵ درصد قنوات طی ۵ سال خشک شده اند و متاسفانه بودجه احیای قنوات بسیار اندک است.

در ادامه خواسته های مردم فهیم حوزه ی انتخابیه خود را از مسئولین محترم به صورت خلاصه بیان می نمایم.

وزیر محترم نفت ،تسریع در گازرسانی به شهرستان نهبندان،شهر شوسف،بخش درح و روستاهای منطقه .

وزیران محترم نیرو و جهاد کشاورزی اقدام عاجل برای حل بحران شدید آب،با مهار آب های سطحی،انتقال آب ،اصلاح الگوی کشاورزی و ابیاری در منطقه وحذف سهم آورده در طرح های کشاورزی ،تامین زیر ساخت های برق صنعتی و گرمسیری لحاظ نمودن شهرستان نهبندان.

وزیر محترم امور خارجه ،رایزنی با مقامات افغانی جهت فعال شدن دوباره بازارچه دوکوهانه با وجود ۲۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری

وزیر محترم بهداشت ،توجه به زیر ساخت های درمانی و پیگیری اختصاص سهمیه ویژه کنکور دانشجویان بومی پزشکی و دندان پزشکی.

وزیر محترم راه و شهرسازی ، تسریع در احداث راه آهن ، دوبانده کردن محور مود – سربیشه – نهبندان و دوبانده کردن محور ترانزیتی سربیشه- درح-ماهیرود- فراه ،با توجه به اهمیت اقتصادی و پایانه و بازار چه مرزی ماهیرود و آسفالت حدود ۲۰۰کیلومتر راه خاکی روستایی.

وزیر محترم دفاع راه اندازی هر چه سریعتر پادگان نیمه ساز نهبندان.

وزیر محترم کشور تبدیل فرمانداری نهبندان به فرمانداری ویژه با توجه به مصوبات طرح توسعه نهبندان .تاسیس بخش سرداران عربخانه نهبندان و شهر درح و همچنین توجه وی‍ژه مدیریت بحران نسبت به عواقب خشکسالی.

وزیر محترم آموزش وپرورش رسیدگی به وضعیت معیشت فرهنگیان وبازنشستگان و افزایش حق مرزی فرهنگیان سخت کوش.

و سایر وزیران محترمی که وقتم اجازه طرح مشکلات را نمی دهد، به فکر منطقه ما باشید .

در انتها از رسانه ها و خبرنگاران محترم تقاضا دارم برای انعکاس محرومیت شدید نهبندان و سربیشه در منطقه حضور یابند ، همچنین از از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان دعوت به عمل می آورم با توجه به ظرفیت های منطقه برای سرمایه گذاری حضور یابند و اینجانب به عنوان نماینده مردم شریف حوزه ی انتخابیه تمام قد از کسانی که بتوانند برای مردم اشتغال زایی کنند حمایت خواهم کرد.

والسلام
(به دلیل ضیق وقت قسمتی از نطق در صحن علنی مجلس بیان نشد.)

اشتراک

دیدگاه بگذارید

avatar