دکتر نظر افضلی

آرشیو

پیوندهای ویژه

نظر سنجی

بنظرشما اکثریت مجلس دهم:

View Results

Loading ... Loading ...

ما را دنبال کنید

دیدار با وزیر نیرو با همراهی سایر نمایندگان استان، استاندار و مسئولین مرتبط استانی در حوزه وزارت نیرو

♦ حضور دکتر افضلی به همراه استاندار محترم خراسان جنوبی و برخی مسئولین استانی در جلسه با وزیر نیرو و معاونین ایشان.

♦ در این جلسه که با حضور اعضای مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، درکنار نمایندگان استان و استاندار ،مهندس هاشمی ( مدیر عامل فاضلاب شهری)، مهندس امامی ( مدیرعامل آب منطقه ای) و مهندس صفوی نژاد (مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی) از استان خراسان جنوبی حضور داشتند. در کنار مهندس اردکانیان ( وزیر نیرو) هم مهندس شرکاء مدیریت شرکت توزیع برق کشور و معاونین وزیر نیرو حضور داشتند.

♦ در این جلسه چند ساعته از سوی مسئولین و نمایندگان استان، مشکلات استان در حوزه مسائل مرتبط با وزارت نیرو طرح و قرار شد که از طریق بررسی های میدانی تلاش های لازم جهت انجام پروژه های در دست اقدام و برآورد اعتبار مورد نیاز برای این پروژه ها به خصوص آبرسانی روستایی انجام شود.

♦ اهم موضوعات مطرح شده توسط دکتر افضلی دراین جلسه به شرح زیر است:

✅ 1- #آبرسانی به روستاها : با توجه به اینکه منطقه شهرستان های نهبندان و سربیشه در 20 سال اخیر شاهد #خشکسالی بی سابقه و وحشتناکی بوده است و همچنین با توجه به کاهش تراز آبهای زیر زمینی در منطقه و خشک شدن قنات روستاهای منطقه نیاز مبرم به آبرسانی به روستاهای بی آب احساس می شود که در بسیاری از روستاها با این مشکل مواجه هستیم. با توجه به اینکه هم اکنون بسیاری از این روستاها با روش تانکر آبرسانی می شوند باید تمهیداتی اندیشیده شود که شاهد آبرسانی لوله کشی به آنها باشیم. همچنین باید به مسئله کم آبی در این نقاط مرزی با نگاه #امنیتی هم نگریسته شود چرا که بی آبی مساوی با #مهاجرت و خالی شدن مرزها می باشد. ضمن اینکه این نوع مهاجرت موجب حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ و مشکلات فرهنگی –بهداشتی –امنیتی نیز خواهد شد.

✅ 2- #تعرفه گرمسیری #نهبندان : از سال 95 مکاتبات زیادی با وزارت نیرو در خصوص اعمال تخفیف در تعرفه برق برای ساکنین شهرستان نهبندان انجام شده است که با توجه به سطح بندی چهارگانه این وزارت و همچنین میانگین دمای سالانه نهبندان تا کنون این شهرستان از این موضوع منتفع نشده است و امیدواریم با مساعدت وزیر محترم نیرو نهبندان با قرارگیری در سطح 4 از موضع تخفیف در تعرفه برق بهره مند شود چرا که زندگی در این شهر محروم به خودی خود سختی های زیادی داشته و باید با اعمال تخفیف هایی در مخارج و هزینه های مردم ، برای آنها مشوق هایی فراهم آوریم.

✅ 3- پست برق #شاهکوه : در شهرستان نهبندان و همچنین برخی نقاط شهرستان #سربیشه به منظور بهره برداری از معادن با مشکل عدم وجود برق در منطقه مواجه هستیم که این موضوع سبب غیر اقتصادی شدن برداشت برای پیمانکاران شده است و لذا در حوزه معادن شاهکوه نهبندان با ایجاد یک پست برق می توان مشکل برداشت از معادن آن منطقه را به کلی برطرف کرد و از این طریق شاهد شکوفایی معدنی نهبندان و در نتیجه توسعه اقتصادی و افزایش اشتغال در منطقه خواهیم بود.
4- برق رسانی به روستاها : یکی از رسالت های وزارت نیرو رفع محرومیت از طریق توسعه شبکه های زیرساختی در تمام کشور است و از زیرساختی ترین مسائل هر منطقه وجود آب و برق در آن منطقه است که از این نظر وزارت نیرو می تواند نقشی سرنوشت ساز در توسعه و عدم توسعه منطقه ایفا کند.و لذا از این وزارت خواهشمندم که توجه بیشتری به محرومین روستاهای استان خراسان جنوبی و به خصوص روستاهای شهرستان نهبندان و سربیشه داشته باشد چراکه این منطقه را می توان از محروم ترین نقاط ایران- در عین اینکه منطقه ای بسیار با استعداد و با منابع سرشار است – نامید.

✅ 5- تصفیه #فاضلاب شهر سربیشه: بحث تصفیه فاضلاب شهری با توجه به کمبود آب در منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است. دراین راستا در سال های اخیر مکاتبات زیادی جهت اجرایی شدن تصفیه خانه فاضلاب شهری انجام شده است که در حال حاضر با مشکلاتی در این بخش مواجه شده ایم و امیدواریم با مساعدت #وزارت_نیرو در هر دو شهرستان نهبندان و سربیشه شاهد برطرف شدن این موضوع و افزایش بهره وری آب در منطقه باشیم.

✅ 6- نصب توربین های بادی #درح و #خوانشرف: با توجه به اینکه در حال حاضر برق جزء لاینفک زندگی مردم شده است و همچنین تولید برق با استفاده از سوخت های فسیلی و دیزلی مشکلات زیست محیطی داشته و از طرفی مستلزم صرف هزینه های زیادی است باید آینده تولید برق در کشور را به سمت استفاده از انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی و باد ببریم که در منطقه خراسان جنوبی از هر دو ویژگی می توان استفاده کرد. در این راستا نیروگاه های بادی درح و خوانشرف جایابی شده و در حال احداث می باشد که درخواست می شود در این امر تسریع شده و توربین های بادی به سرعت نصب شوند.

✅ از دیگر مسائل مطرح شده توسط دکتر افضلی در این دیدار اجرای عملیات #آبخیزداری #چاهداشی نهبندان و دهنه سرکل بود که اجرای آن می تواند موجب تقویت سطح آبهای زیرزمینی و افزایش دبی آب #قنات های پایین دست شود.
10 بهمن 97

اشتراک

دیدگاه بگذارید

avatar